stan na 18 marca 2019

Znajdziesz tu wyłącznie:

 • lokaty bez zakładania konta
 • w pełni internetowe
 • na przyzwoity procent

Inflacja kwartalna (gru-2018 / wrz-2018)
wynosiła wg GUS 0,5%. Prezentujemy tu
wskaźnik kwartalny ponieważ większość
poniższych lokat to lokaty 3 miesięczne.

 

I - Na początek 2 powody, inne niż Zysk, dla których warto zajmować się lokatami

Pieniądze poza tym, że potrafią czynić wiele dobra, mają też co najmniej dwie bardzo trudne właściwości. Po pierwsze, są bardzo ruchliwe i niepilnowane dość szybko nam się ulatniają. Po drugie, niestety wciąż tracą na wartości. Poniżej słów kilka o tym, po co bawić się w lokaty online i w jaki sposób pomagają one bronić się przed trudnymi cechami pieniędzy.

 

a) Obrona przed ulatnianiem

Jak powiedzieliśmy wyżej, pieniądze są bardzo ruchliwe i niepilnowane wystarczająco mocno dość szybko nam się ulatniają. Jeśli kiedykolwiek trafiła do Ciebie jakaś nadwyżka pieniędzy i została na zwykłym koncie osobistym razem z innymi pieniędzmi potrzebnymi do bieżącego funkcjonowania - to zapewne jest Ci także znane wielkie zdziwienie, kiedy po pewnym czasie zaglądając na swoje konto ... nadwyżki tej nie znalazłeś. Pisaliśmy o tym w artykule - Jak kierować pieniędzmi, zamiast zastanawiać się dokąd sobie same poszły? W pewnym sensie jest to naturalne, że zwiększające się przychody niepostrzeżenie zwiększają także nasze wydatki ale można nad tym zapanować.

Rozwiązaniem może być wydzielenie pewnej rozsądnej nadwyżki środków i zablokowanie ich przed ulatnianiem w postaci m.in. lokaty internetowej. Takie rozwiązanie może być szczególnie cenne np. w sytuacjach kiedy środki leżą na wspólnym koncie i jedno z małżonków ma lżejszą rękę do wydawania lub jest bardziej wrażliwe na promocje i przekaz reklamowy. Blokując wydzielone pieniądze na lokacie chronisz je przed ulatnianiem się.

 

b) Obrona przed inflacją

Pieniądze mają też to do siebie, że w przeciwieństwie np. do nieruchomości wciąż tracą na wartości. Ilość rzeczy, jakie można dziś kupić w Polsce za 1000 zł jest mniejsza niż rok czy 3 lata temuza tą samą kwotę. Przy obecnych poziomach inflacji są to może różnice mniej odczuwalne w życiu codziennym ale bezsprzecznie tak jest. 

Według danych NBP średnie oprocentowanie depozytów złotowych utrzymywanych w bankach na koniec 2018 roku wynosiło 1,5%. Jednocześnie z danych GUS wiemy, że inflacja liczona rok do roku 2018 / 2017 wynosiła 1,6% i wiele wskazuje na to, że w 2019 będzie podobna.

 

Lokując więc swoje pieniądze na lokatach o średnim oprocentowaniu (1,5%) i zakładając, że prognozy dotyczące inflacji na rok 2019 się spełnią (ok. 2%) wciąż traci się na wartości. Można też lokować środki trochę aktywniej, wybierając dobre lokaty online bez konta z pośród ofert wszystkich banków znajdujących się na rynku a nie tylko tych, w którym mamy konta osobiste - tu ciut więcej o lokowaniu w obcych bankach. Warunek "bez konta" potrzebny jest tutaj do tego, żeby sprawniej przenosić środki z banku do banku. Z pewnością, aktywne lokowanie środków na dobrych lokatach, zmniejsza straty powodowane przez inflację i sprawia, że Twoje pieniądze nie tracą na wartości. 

 

 

II - Mini Ranking - Najlepsze lokaty online bez konta

Obecnie najlepsze lokaty internetowe bez konta należą do Idea Banku i BGŻ Optima. Na pierwsze miejsce w rankingu wysunęła się przywrócona niedawno do oferty banku Lokata Happy Idea Banku z oprocentowaniem 4% spychając na drugie miejsce stabilną od ponad pół roku Lokatę Bezkarną z oprocentowaniem 3,5%.
 

Perełką w zestawieniu pozostaje jednak Lokata Bezkompromisowa, która mimo niepozornego oprocentowaniem 2,7% posiada kapitalnie wydłużony do 6 miesięcy okres oszczędzania. Całość w połączeniu z całkiem znaczącą kwotą lokaty od 50 000 do 100 000 zł daje szansę na naprawdę dobry zarobek - do 1 092 zł w ciągu pół roku. Przy tym lokata jest zakładana w bardzo stabilnym banku BGŻ Optima.

od 50 do 100 000 zł
na 2,7% przez 6 miesięcy
z zyskiem do 1 092 zł »

 

Od trzech miesięcy na rynku lokat online widzimy też bardzo duże ożywienie banków Leszka Czarneckiego. Zarówno Idea Bank jak i Getin Bank bardzo poprawiły warunki swoich dwóch lokat - Lokaty Happy i e-Lokaty na Nowe Środki. Nowością jest wprowadzenie w Lokacie Happy warunku pozwalającego na zerwanie lokaty przed terminem bez jakichkolwiek konsekwencji w postaci utraty odsetek.
 

Ponieważ, jak wynika z ostatnich doniesień prasowych, coraz mniej chce się nam aktywnie i w miarę często lokować, w rankingu zamieściliśmy także dwie lokaty długoterminowe Santander Consumer Banku z oprocentowaniem np. 2,3% na 2 lata. Być może dla niektórych użytkowników ulokowanie środków na nieco niższy procent ale dłuższy okres będzie bardziej interesujące niż szukanie co kwartał rodzynek wśród najlepiej oprocentowanych lokat krótkoterminowych.

Lokata Happy Idea Bank
500 - 20 000 zł
3 miesiące

4%

zysk do 162 zł
 • Lokata z możliwością jej zerwania przed terminem bez utraty odsetek.
 • Lokata bez konta - uruchamiana bez zakładania konta osobistego lub jakiegokolwiek innego produktu finansowego Idea Banku.
 • Lokata w pełni internetowa z bardzo łatwym procesem zakładania, umową elektroniczną, bez kurierów i biegania na pocztę.
 • Odnawialna na bardzo dobrych warunkach - w marcu 2019 na 2,5% - zobacz »
 • Lokata przeznaczona dla Nowych Klientów Idea Banku i Lion’s Banku.
 • Lokata z gwarancją wypłaty udzieloną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty ok. 430 000 zł - tu więcej »
Lokata Bezkarna BGŻ Optima<br />
3 miesięczna
1 000 - 20 000 zł
3 miesiące

3,5%

zysk do 142 zł

Teraz także dla Starych Klientów!
Lokata adresowana do Nowych i Starych Klientów BGŻ Optima, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o Lokatę Bezkarną nie posiadali indywidualnego Konta BGŻ Optima.

 

 • Lokata z gwarancją wypłaty odsetek. W przypadku zerwania lokaty gwarantowana jest wypłata odsetek wypracowanych do chwili jej zerwania.
 • Lokata bez zakładania konta osobistego, ale wraz z nią zakładane jest Konto Oszczędnościowe Smart. Po zakończeniu lokaty środki zostaną przekazana na to właśnie konto z oprocentowaniem 0,7%. Oprocentowanie zupełnie nowych środków dla Tego Konta Oszczędnościowego do 100 000 zł wynosi obecnie 2,6% (warunki te są gwarantowane do 5 listopada 2018 roku).
 • Lokata zakładana w pełni przez internet.
 • Lokata z dyspozycją na wypadek śmierci ». Jest to opcja zabezpieczenia dostępu do środków dla Twoich bliskich na wypadek Twojej śmierci lub choroby i zablokowania w banku poważnej kwoty.
e-Lokata na Nowe Środki VIII
500 - 1 000 000 zł
3 miesiące

2,8%

zysk do 5 670 zł
 • 18 marca 2019 roku Getin Bank obniżył oprocentowanie dla lokaty 4 miesięcznej z 3,4 do 2,8% i zmniejszył jej okres z 4 do 3 miesięcy
 • Obecne, wciąż promocyjne warunki lokaty czyli - oprocentowanie 2,8% dla lokaty na 3 miesiące i 2,5% dla lokaty rocznej oraz podwyższona kwota maksymalna lokaty do 1 000 000 zł - dostępne są od 18 marca 2019
 • Lokata jest skierowana do Nowych i Starych Klientów banku ponieważ jest lokatą na nowe środki w Getin Banku. Za nowe środki bank uważa nadwyżkę środków złotowych Klienta nad saldem środków zdeponowanych w Getin Noble Banku na dzień 10 marca 2019 roku.
 • Lokata w pełni internetowa i uruchamiana bez zakładania konta.
 • Wszystkie lokaty Getin Banku wraz z odsetkami do wysokości ok. 430 000 zł (równowartości 100 000 Euro) objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ewentualne wypłaty z BFG realizowane są w ciągu 7 dni roboczych od dnia wystąpienia o ogłoszenie upadłości banku.
Lokata Bezkompromisowa
BGŻ Optima
1 000 - 100 000 zł
6 miesięcy

2,7%

zysk do 1 094 zł

Także dla tzw. Starych Klientów!
Lokata skierowana jest do Nowych ale także i tzw. Starych Klientów BGŻOptima, którzy w ciągu 12 m-cy przed jej złożeniem nie posiadali Konta Indywidualnego BGŻOptima.

 

 • Lokata Bezkompromisowa zakładana jest w pełni online - z łatwym procesem zakładania i umową elektroniczną.
 • Lokata bez zakładania konta osobistego - zakładasz ją natomiast wraz z Kontem Oszczędnościowym Smart. To właśnie na to konto zostaną przekazane środki z lokaty po jej zakończeniu i będą oprocentowane na poziomie 0,7% do czasu aż ich nie zabierzesz.
 • Lokata bez utraty odsetek w przypadku jej zerwaniu przed terminem.
 • Z opcją dyspozycji na wypadek śmierci właściciela lokaty » istotną przy tak wysokich kwotach lokat.
Lokata Beztroska
500 - 1 000 000 zł
3 miesiące

2,5%

zysk do 5 063 zł
 • wysokie oprocentowanie równe 2,5% 
 • szeroki zakres kwot od 500 zł do 1 000 000 zł, przy czym Gwarancja BFG Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (bezpieczeństwa lokaty wraz odsetkami) dotyczy kwoty do 100 tys. euro wyrażonej w złotych
 • relatywnie krótki okres - 3 miesiące 
 • brak konieczności zakładania konta osobistego 
 • możliwość zerwania lokaty bez jakiejkolwiek utraty wypracowanych już odsetek lokata zakładana przez internet i w oddziałach
Lokata Online Nowe Środki
1 000 - 250 000 zł
2 lata

2,3%

zysk do 4 050 zł
 • Lokowanie znacznych kwot na długie okresy i dobry procent - lokata ma wiele wariantów zależnych od kwoty i okresu »
 • Możliwość zakładania wielu takich lokat przez jednego Klienta.
 • Lokata odnawialna automatycznie na analogiczny okres z bardzo przyzwoitym oprocentowaniem.
 • Lokata uruchamiana bez konta a jednak z podglądem stanu lokaty w bankowości internetowej Santander Consumer Banku.
 • Dostępne opcje zabezpieczenia najbliższych przy lokowanie poważnych kwot na długie okresy.
Lokata Direct+ Wzrost
5 000 zł - wzwyż
2 lata

2,3%

 • Lokata długoterminowa dla kwot od 5000 zł do nieskończoności.
 • Lokata na nowe środki w Santander Consumer Bank. Za nowe środki bank uważa środki przekraczające saldo środków Klienta w banku wg stanu na 1 lipca 2018 roku.
 • Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego.

 

 

III - Lokaty internetowe w obcym banku

Mamy tutaj do czynienia z zasadą - im trudniej, tym łatwiej - co oznacza, że im trudniej zlikwidować lokatę tym łatwiej utrzymać pieniądze zablokowane na niej i uchronić je przed wydaniem. Zakładając lokatę w swoim macierzystym banku wciąż mamy dość łatwy dostęp do środków na lokacie z poziomu swojego konta osobistego. Najprawdopodobniej przy dużym "ciśnieniu na kasę" jesteśmy w stanie dość łatwo, w ciągu kilku sekund zlikwidować lokatę i przenieść środki na konto osobiste skąd jeszcze łatwiej je wydać.

 

Pod tym względem dużo pewniejsze są lokaty internetowe bez konta czyli zakładane w bankach, w których nie mamy konta osobistego i nie musimy go zakładać. Wycofanie takiej lokaty potrwa zazwyczaj jeden dzień, potrzebny na wykonanie przelewu zwrotnego, co jest w stanie dość skutecznie powstrzymać różne nagłe i impulsywne konieczności zmuszające nas to likwidacji lokaty.

 

W kontekście lokowania środków w bankach, w których nie mamy konta osobistego, warto wspomnieć, że wszystkie lokaty zakładane w bankach, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 €, a banki oferujące najlepsze lokaty bez konta wypracowały już proste i bezpieczne metody ich zakładania. Może czas na śmiały krok i próbę otworzenia lokaty w nowym dla Ciebie banku :)

 

 

IV - Lokowanie nadwyżek pieniężnych - strategia najlepszej alternatywy

Można być niezadowolony z obecnych warunków oprocentowania lokat bankowych, ale warto spojrzeć na to chłodnym okiem, w sposób strategiczny i zobaczyć jakie mamy przed sobą w ogóle dostępne alternatywy. Zanim więc zaczniemy narzekać na niskie oprocentowanie lokat warto zbudować sobie szybko kilka alternatyw i dopiero z tego punktu widzenia je oceniać. Przy ocenie utworzonych alternatyw warto wziąć pod uwagę co najmniej trzy kryteria wyboru a mianowicie: a) czas potrzebny na zajęcie się tymi środkami, b) wiedza potrzebna do ich dobrego zagospodarowania i c) bezpieczeństwo tych środków.

 

Jeśli więc zastanawiamy się nad tym co możemy zrobić z nadwyżką pieniędzy np. w postaci 10 lub 100 tys. zł możemy wyobrazić sobie trzy skrajne alternatywy. Alternatywa pierwsza czyli tzw. "leniwe pieniądze", w ramach której swoją nadwyżkę finansową pozostawiamy na koncie osobistym i nic z nimi nie robimy. Nie wymaga to od nas żadnych nakładów czasu ani zdobywania jakiejkolwiek wiedzy i jest rozwiązaniem całkiem bezpiecznym - pomijając efekt ulatniania, o którym pisaliśmy powyżej. Drugą skrajną alternatywą jest "ostre granie" czyli zaangażowanie się w ryzykowne instrumenty inwestycyjne (fundusze, giełdę). I chociaż od niewprawnego gracza wymaga ona na początku znacznych nakładów czasu, sporego poszerzenia wiedzy i niesie ryzyko utraty kapitału - to jednak daje też szansę na zyski wyższe niż na lokatach.

 

Trzecią alternatywą, leżącą gdzieś pomiędzy tymi skrajnymi zasygnalizowanymi powyżej jest przechowywanie swoich nadwyżek i oszczędności na dobrze oprocentowanych lokatach bankowych. Nie chodzi o zakładanie lokat znajdujących się pod ręką w macierzystym banku z oprocentowaniem na przykładowy 1%, ale o aktywne poszukiwanie dobrych lokat i śmiałe wchodzenie w nie. Korzystanie z lokat bankowych nie wymaga ani zbyt wiele czasu, ani też pozyskiwania złożonej wiedzy ekonomicznej i jest całkowicie bezpieczne - nie ma tu ryzyka utraty zysku a lokaty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego też, dobre lokaty online wydają się najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem dbania o swoje oszczędności, a przetrzymywanie swoich nadwyżek finansowych na nieoprocentowanych kontach osobistych jest zaniedbaniem i trzeba to powiedzieć - zwykłym marnotrawstwem. 

 

Zachęcamy do stworzenie własnych alternatyw i wybór najlepszej dla Ciebie drogi do zabezpieczenia swoich oszczędności. 

Powodzenia :)