stan na 6 maja 2019

Znajdziesz tu wyłącznie:

 • lokaty bez zakładania konta
 • w pełni internetowe
 • na przyzwoity procent

Inflacja kwartalna (mar-2019 / gru-2018)
wynosiła wg GUS 0,2%. Prezentujemy tu
wskaźnik kwartalny ponieważ większość
poniższych lokat to lokaty 3 miesięczne.

 

I - Na początek 2 powody, inne niż Zysk, dla których warto zajmować się lokatami

Pieniądze poza tym, że potrafią czynić wiele dobra, mają też co najmniej dwie bardzo trudne właściwości. Po pierwsze, są bardzo ruchliwe i niepilnowane dość szybko nam się ulatniają. Po drugie, niestety wciąż tracą na wartości. Poniżej słów kilka o tym, po co bawić się w lokaty online i w jaki sposób pomagają one bronić się przed trudnymi cechami pieniędzy.

 

a) Obrona przed ulatnianiem

Jak powiedzieliśmy wyżej, pieniądze są bardzo ruchliwe i niepilnowane wystarczająco mocno dość szybko nam się ulatniają. Jeśli kiedykolwiek trafiła do Ciebie jakaś nadwyżka pieniędzy i została na zwykłym koncie osobistym razem z innymi pieniędzmi potrzebnymi do bieżącego funkcjonowania - to zapewne jest Ci także znane wielkie zdziwienie, kiedy po pewnym czasie zaglądając na swoje konto ... nadwyżki tej nie znalazłeś. Pisaliśmy o tym w artykule - Jak kierować pieniędzmi, zamiast zastanawiać się dokąd sobie same poszły? W pewnym sensie jest to naturalne, że zwiększające się przychody niepostrzeżenie zwiększają także nasze wydatki ale można nad tym zapanować.

Rozwiązaniem może być wydzielenie pewnej rozsądnej nadwyżki środków i zablokowanie ich przed ulatnianiem w postaci m.in. lokaty internetowej. Takie rozwiązanie może być szczególnie cenne np. w sytuacjach kiedy środki leżą na wspólnym koncie i jedno z małżonków ma lżejszą rękę do wydawania lub jest bardziej wrażliwe na promocje i przekaz reklamowy. Blokując wydzielone pieniądze na lokacie chronisz je przed ulatnianiem się.

 

b) Obrona przed inflacją

Pieniądze mają też to do siebie, że w przeciwieństwie np. do nieruchomości wciąż tracą na wartości. Ilość rzeczy, jakie można dziś kupić w Polsce za 1000 zł jest mniejsza niż rok czy 3 lata temuza tą samą kwotę. Przy obecnych poziomach inflacji są to może różnice mniej odczuwalne w życiu codziennym ale bezsprzecznie tak jest. 

Według danych NBP średnie oprocentowanie depozytów złotowych utrzymywanych w bankach na koniec 2018 roku wynosiło 1,5%. Jednocześnie z danych GUS wiemy, że inflacja liczona rok do roku 2018 / 2017 wynosiła 1,6% i wiele wskazuje na to, że w 2019 będzie podobna.

 

Lokując więc swoje pieniądze na lokatach o średnim oprocentowaniu (1,5%) i zakładając, że prognozy dotyczące inflacji na rok 2019 się spełnią (ok. 2%) wciąż traci się na wartości. Można też lokować środki trochę aktywniej, wybierając dobre lokaty online bez konta z pośród ofert wszystkich banków znajdujących się na rynku a nie tylko tych, w którym mamy konta osobiste - tu ciut więcej o lokowaniu w obcych bankach. Warunek "bez konta" potrzebny jest tutaj do tego, żeby sprawniej przenosić środki z banku do banku. Z pewnością, aktywne lokowanie środków na dobrych lokatach, zmniejsza straty powodowane przez inflację i sprawia, że Twoje pieniądze nie tracą na wartości. 

 

 

II - Mini Ranking - Najlepsze lokaty online bez konta

W maju 2019 roku, po kwietniowym wycofaniu z runku przez bank BGŻ Optima Lokaty Bezkarnej i Lokaty Bezkompromisowej, najlepsze lokaty internetowe bez konta należą do Idea Banku. Na pierwszym miejscu w rankingu występuje niezmiennie od kilku miesięcy Lokata Happy Idea Banku z oprocentowaniem 4%.
 

Ciekawą ofertą w zestawieniu wydaje się być jednak Lokata Wiosenna wprowadzona na runek 24 kwietnia 2019 roku, która mimo niższego od Lokaty Happy oprocentowania ma jednak znacznie większy przedział dostępnych kwot i jest skierowana zarówno do Nowych jak i Starych Klientów Idea Banku.

 

Dalej w czołówce rankingu znajduje się Lokata Happy Pro oraz lokata innego banku Leszka Czarneckiego a mianowicie e-Lokaty na Nowe Środki. Nowością jest wprowadzenie w Lokacie Happy warunku pozwalającego na zerwanie lokaty przed terminem bez jakichkolwiek konsekwencji w postaci utraty odsetek.
 

Ponieważ, jak wynika z ostatnich doniesień prasowych, coraz mniej chce się nam aktywnie i w miarę często lokować, w rankingu zamieściliśmy także dwie lokaty długoterminowe Santander Consumer Banku z oprocentowaniem np. 2,3% na 2 lata. Być może dla niektórych użytkowników ulokowanie środków na nieco niższy procent ale dłuższy okres będzie bardziej interesujące niż szukanie co kwartał rodzynek wśród najlepiej oprocentowanych lokat krótkoterminowych.

Lokata Happy Idea Bank
500 - 20 000 zł
3 miesiące

4%

zysk do 162 zł
 • Lokata z możliwością jej zerwania przed terminem bez utraty odsetek.
 • Lokata bez konta - uruchamiana bez zakładania konta osobistego lub jakiegokolwiek innego produktu finansowego Idea Banku.
 • Lokata w pełni internetowa z bardzo łatwym procesem zakładania, umową elektroniczną, bez kurierów i biegania na pocztę.
 • Lokata przeznaczona dla Nowych Klientów Idea Banku i Lion’s Banku.
 • Lokata z gwarancją wypłaty udzieloną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty ok. 430 000 zł - tu więcej »
Lokata Wiosenna Idea Banku
500 - 1 000 000 zł
3 miesiące

3,5%

zysk do 7 088 zł
 • Lokata Wiosenna - przeznaczona zarówno dla Nowych i tzw. Starych Klientów
 • Lokata uruchamiana bez zakładania konta osobistego.
 • Duża rozpiętość kwotowa lokaty od 500 zł do 1 mln. zł.
 • Bez utraty odsetek przy zerwaniu lokaty.
Lokata Happy Pro Idea Banku
20 001 - 400 000 zł
3 miesiące

3,5%

zysk do 2 835 zł
 • Lokata z możliwością zerwania bez utraty wypracowanych już odsetek.
 • Lokata wyłącznie dla Nowych Klientów Idea Banku i Lion’s Banku.
 • Lokata online - z bardzo łatwym procesem zakładania - wszystko przez internet.
 • Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego w banku.
Getin Bank e-Lokata na Nowe Środki edycja VIII
500 - 1 000 000 zł
3 miesiące

2,8%

zysk do 5 670 zł
 • Promocyjne warunki lokaty czyli - oprocentowanie 2,8% dla lokaty na 3 miesiące i 2,5% dla lokaty na 12 miesięcy oraz podwyższona kwota maksymalna lokaty do 1 000 000 zł - dostępne są od 18 marca 2019
 • Lokata jest skierowana do Nowych i Starych Klientów banku ponieważ jest lokatą na nowe środki w Getin Banku. Za nowe środki bank uważa nadwyżkę środków złotowych Klienta nad saldem środków zdeponowanych w Getin Noble Banku na dzień 11 kwietnia 2019 roku.
 • Lokata w pełni internetowa i uruchamiana bez zakładania konta.
 • Wszystkie lokaty Getin Banku wraz z odsetkami do wysokości ok. 430 000 zł (równowartości 100 000 Euro) objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ewentualne wypłaty z BFG realizowane są w ciągu 7 dni roboczych od dnia wystąpienia o ogłoszenie upadłości banku.
Lokata Online Nowe Środki
1 000 - 400 000 zł
2 lata

2,4%

zysk do 15 552 zł
 • Lokowanie znacznych kwot na długie okresy i dobry procent - lokata ma wiele wariantów zależnych od kwoty i okresu »
 • Możliwość zakładania wielu takich lokat przez jednego Klienta.
 • Lokata odnawialna automatycznie na analogiczny okres z bardzo przyzwoitym oprocentowaniem.
 • Lokata uruchamiana bez konta a jednak z podglądem stanu lokaty w bankowości internetowej Santander Consumer Banku.
 • Dostępne opcje zabezpieczenia najbliższych przy lokowanie poważnych kwot na długie okresy.
Lokata Direct+ Wzrost
1 000 zł - wzwyż
2 lata

2,4%

 • Lokata długoterminowa dla kwot od 1 000 zł do nieskończoności.
 • Lokata na nowe środki w Santander Consumer Bank. Za nowe środki bank uważa środki przekraczające saldo środków Klienta w banku wg stanu na 1 marca 2019 roku.
 • Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego.

 

 

III - Lokaty internetowe w obcym banku

Mamy tutaj do czynienia z zasadą - im trudniej, tym łatwiej - co oznacza, że im trudniej zlikwidować lokatę tym łatwiej utrzymać pieniądze zablokowane na niej i uchronić je przed wydaniem. Zakładając lokatę w swoim macierzystym banku wciąż mamy dość łatwy dostęp do środków na lokacie z poziomu swojego konta osobistego. Najprawdopodobniej przy dużym "ciśnieniu na kasę" jesteśmy w stanie dość łatwo, w ciągu kilku sekund zlikwidować lokatę i przenieść środki na konto osobiste skąd jeszcze łatwiej je wydać.

 

Pod tym względem dużo pewniejsze są lokaty internetowe bez konta czyli zakładane w bankach, w których nie mamy konta osobistego i nie musimy go zakładać. Wycofanie takiej lokaty potrwa zazwyczaj jeden dzień, potrzebny na wykonanie przelewu zwrotnego, co jest w stanie dość skutecznie powstrzymać różne nagłe i impulsywne konieczności zmuszające nas to likwidacji lokaty.

 

W kontekście lokowania środków w bankach, w których nie mamy konta osobistego, warto wspomnieć, że wszystkie lokaty zakładane w bankach, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 €, a banki oferujące najlepsze lokaty bez konta wypracowały już proste i bezpieczne metody ich zakładania. Może czas na śmiały krok i próbę otworzenia lokaty w nowym dla Ciebie banku :)

 

 

IV - Lokowanie nadwyżek pieniężnych - strategia najlepszej alternatywy

Można być niezadowolony z obecnych warunków oprocentowania lokat bankowych, ale warto spojrzeć na to chłodnym okiem, w sposób strategiczny i zobaczyć jakie mamy przed sobą w ogóle dostępne alternatywy. Zanim więc zaczniemy narzekać na niskie oprocentowanie lokat warto zbudować sobie szybko kilka alternatyw i dopiero z tego punktu widzenia je oceniać. Przy ocenie utworzonych alternatyw warto wziąć pod uwagę co najmniej trzy kryteria wyboru a mianowicie: a) czas potrzebny na zajęcie się tymi środkami, b) wiedza potrzebna do ich dobrego zagospodarowania i c) bezpieczeństwo tych środków.

 

Jeśli więc zastanawiamy się nad tym co możemy zrobić z nadwyżką pieniędzy np. w postaci 10 lub 100 tys. zł możemy wyobrazić sobie trzy skrajne alternatywy. Alternatywa pierwsza czyli tzw. "leniwe pieniądze", w ramach której swoją nadwyżkę finansową pozostawiamy na koncie osobistym i nic z nimi nie robimy. Nie wymaga to od nas żadnych nakładów czasu ani zdobywania jakiejkolwiek wiedzy i jest rozwiązaniem całkiem bezpiecznym - pomijając efekt ulatniania, o którym pisaliśmy powyżej. Drugą skrajną alternatywą jest "ostre granie" czyli zaangażowanie się w ryzykowne instrumenty inwestycyjne (fundusze, giełdę). I chociaż od niewprawnego gracza wymaga ona na początku znacznych nakładów czasu, sporego poszerzenia wiedzy i niesie ryzyko utraty kapitału - to jednak daje też szansę na zyski wyższe niż na lokatach.

 

Trzecią alternatywą, leżącą gdzieś pomiędzy tymi skrajnymi zasygnalizowanymi powyżej jest przechowywanie swoich nadwyżek i oszczędności na dobrze oprocentowanych lokatach bankowych. Nie chodzi o zakładanie lokat znajdujących się pod ręką w macierzystym banku z oprocentowaniem na przykładowy 1%, ale o aktywne poszukiwanie dobrych lokat i śmiałe wchodzenie w nie. Korzystanie z lokat bankowych nie wymaga ani zbyt wiele czasu, ani też pozyskiwania złożonej wiedzy ekonomicznej i jest całkowicie bezpieczne - nie ma tu ryzyka utraty zysku a lokaty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego też, dobre lokaty online wydają się najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem dbania o swoje oszczędności, a przetrzymywanie swoich nadwyżek finansowych na nieoprocentowanych kontach osobistych jest zaniedbaniem i trzeba to powiedzieć - zwykłym marnotrawstwem. 

 

Zachęcamy do stworzenie własnych alternatyw i wybór najlepszej dla Ciebie drogi do zabezpieczenia swoich oszczędności. 

Powodzenia :)