stan na 9 sierpnia 2018

Znajdziesz tu wyłącznie:

 • lokaty bez zakładania konta
 • w pełni internetowe
 • na przyzwoity procent

Inflacja kwartalna (cze-2018 / mar-2018)
wynosiła wg GUS 0,5%. Prezentujemy tu
wskaźnik kwartalny ponieważ większość
poniższych lokat to lokaty 3 miesięczne.

 

I - Na początek 2 powody, inne niż Zysk, dla których warto zajmować się lokatami

Pieniądze poza tym, że potrafią czynić wiele dobra, mają też co najmniej dwie bardzo trudne właściwości. Po pierwsze, są bardzo ruchliwe i niepilnowane dość szybko nam się ulatniają. Po drugie, niestety wciąż tracą na wartości. Poniżej słów kilka o tym, po co bawić się w lokaty online i w jaki sposób pomagają one bronić się przed trudnymi cechami pieniędzy.

 

a) Obrona przed ulatnianiem

Jak powiedzieliśmy wyżej, pieniądze są bardzo ruchliwe i niepilnowane wystarczająco mocno dość szybko nam się ulatniają. Jeśli kiedykolwiek trafiła do Ciebie jakaś nadwyżka pieniędzy i została na zwykłym koncie osobistym razem z innymi pieniędzmi potrzebnymi do bieżącego funkcjonowania - to zapewne jest Ci także znane wielkie zdziwienie, kiedy po pewnym czasie zaglądając na swoje konto ... nadwyżki tej nie znalazłeś. Pisaliśmy o tym w artykule - Jak kierować pieniędzmi, zamiast zastanawiać się dokąd sobie same poszły? W pewnym sensie jest to naturalne, że zwiększające się przychody niepostrzeżenie zwiększają także nasze wydatki ale można nad tym zapanować.

Rozwiązaniem może być wydzielenie pewnej rozsądnej nadwyżki środków i zablokowanie ich przed ulatnianiem w postaci m.in. lokaty internetowej. Takie rozwiązanie może być szczególnie cenne np. w sytuacjach kiedy środki leżą na wspólnym koncie i jedno z małżonków ma lżejszą rękę do wydawania lub jest bardziej wrażliwe na promocje i przekaz reklamowy. Blokując wydzielone pieniądze na lokacie chronisz je przed ulatnianiem się.

 

b) Obrona przed inflacją

Pieniądze mają też to do siebie, że w przeciwieństwie np. do nieruchomości wciąż tracą na wartości. Ilość rzeczy, jakie można dziś kupić w Polsce za 1000 zł jest mniejsza niż rok czy 3 lata temuza tą samą kwotę. Przy obecnych poziomach inflacji są to może różnice mniej odczuwalne w życiu codziennym ale bezsprzecznie tak jest. 

Według danych NBP średnie oprocentowanie depozytów złotowych utrzymywanych w bankach w lutym 2018 roku wynosiło 1,5%. Jednocześnie z danych GUS wiemy, że inflacja liczona rok do roku na koniec 2017 wynosiła 2% i wiele wskazuje na to, że w 2018 będzie podobna.

 

Lokując więc swoje pieniądze na lokatach o średnim oprocentowaniu (1,5%) i zakładając, że prognozy dotyczące inflacji na rok 2018 się spełnią (ok. 2%) wciąż traci się na wartości. Można też lokować środki trochę aktywniej, wybierając dobre lokaty online bez konta z pośród ofert wszystkich banków znajdujących się na rynku a nie tylko tych, w którym mamy konta osobiste - tu ciut więcej o lokowaniu w obcych bankach. Warunek "bez konta" potrzebny jest tutaj do tego, żeby sprawniej przenosić środki z banku do banku. Z pewnością, aktywne lokowanie środków na dobrych lokatach, zmniejsza straty powodowane przez inflację i sprawia, że Twoje pieniądze nie tracą na wartości. 

 

 

II - Mini Ranking - Najlepsze lokaty online bez konta

W sierpniu 2018 główni gracze znacznie uprościli swoje flagowe lokaty. Poniżej znajdziesz między innymi cztery najlepsze lokaty online dwóch banków będących obecnie liderami rynku depozytów. Mowa tu o lokatach Happy i Happy Pro Idea Banku oraz lokatach Bezkarnej i Bezkompromisowej BGŻ Optima.

 

Co ciekawe oba banki, oferują swoje najlepsze lokaty internetowe na bardzo podobnych warunkach. Wszystkie 4 z wymienionych wyżej lokat zostały przygotowane jako lokaty 3 miesięczne, z atrakcyjnym oprocentowaniem dla kwot do 100 000 zł, zakładane w pełni online i bez potrzeby zakładania klasycznego konta osobistego. Małym wyjątkiem są tutaj lokaty BGŻ Optima, przy których wymagane jest założenie konta oszczędnościowego. Wszystkie też zostały zaprojektowane jako lokaty dla nowych klientów tych banków. Więcej szczegółow na wykresie i w opisach poniżej.

 

4 Najlepsze lokaty bankowe bez konta zakładane w pełni online

4 Najlepsze lokaty internetowe bez konta

Lokata Happy Idea Bank
500 - 20 000 zł
3 miesiące

4%

zysk do 162 zł
 • Lokata przeznaczona dla Nowych Klientów Idea Banku i Lion’s Banku.
 • Od 3 sierpnia Lokata Happy zakładana jest włącznie na okres 3 miesięcy
 • Lokata bez konta - uruchamiana bez zakładania konta osobistego lub jakiegokolwiek innego produktu finansowego Idea Banku.
 • Lokata w pełni internetowa z bardzo łatwym procesem zakładania, umową elektroniczną, bez kurierów i biegania na pocztę.
Lokata Bezkarna BGŻ Optima<br />
3 miesięczna
1 000 - 20 000 zł
3 miesiące

3,5%

zysk do 142 zł
 • Lokata z gwarancją wypłaty odsetek. W przypadku zerwania lokaty gwarantowana jest wypłata odsetek wypracowanych do chwili jej zerwania.
 • Lokata bez zakładania konta osobistego, ale wraz z nią zakładane jest Konto Oszczędnościowe Smart. Po zakończeniu lokaty środki zostaną przekazana na to właśnie konto z oprocentowaniem 0,7%. Oprocentowanie zupełnie nowych środków dla Tego Konta Oszczędnościowego do 100 000 zł wynosi obecnie 2,6%
 • Zakładana w pełni przez internet.
 • Lokata z dyspozycją na wypadek śmierci. Jest to opcja zabezpieczenia dostępu do środków dla Twoich bliskich na wypadek Twojej śmierci lub choroby i zablokowania w banku poważnej kwoty.
 • Lokata skierowana jest do Nowych Klientów BGŻ Optima, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o lokatę nie posiadali Konta Smart BGŻ Optima.
Lokata Happy Pro Idea Banku
20 001 - 100 000 zł
3 miesiące

3%

zysk do 608 zł
 • Lokata wyłącznie dla Nowych Klientów Idea Banku i Lion’s Banku.
 • Lokata online - z bardzo łatwym procesem zakładania - wszystko przez internet.
 • Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego w banku.

4. Lokata Na Nowe Środki w Idea Banku - zakładana bez konta i w pełni online

Lokata Na Nowe Środki
500 - 1 000 000 zł
1, 3 lub 6 miesięcy

3,0 - 3,1%

zysk do 12 555 zł
 • Lokata Na Nowe Środki w Idea Banku i Lione's Banku zakładana jest w 3 wariantach uzależnionych od wybranego okresu lokaty:
  - 3,10% przy lokacie na 6 miesięcy
  - 3,00% przy lokacie na 3 miesiące 
  - 3,00% przy lokacie na 1 miesiące 
 • Lokata bez konta uruchamiana w pełni online.
 • Lokata na nowe środki skierowana jest do nowych i obecnych Klientów obu banków. W wypadku obecnych Klientów promocyjne oprocentowanie jest przyznawane wyłącznie dla Nowych środków złożonych na rachunku tej lokaty. Za nowe środki uważa się pieniądze stanowiące nadwyżkę nad wszystkimi środkami Klienta zgromadzonymi w Idea Banku i Lione's Banku na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc wpływu środków na rachunek Lokaty Na Nowe Środki.
Lokata Bezkompromisowa<br />
BGŻ Optima
1 000 - 100 000 zł
3 miesiące

2,7%

zysk do 547 zł
 • Lokata Bezkompromisowa zakładana w pełni online - z łatwym procesem zakładania, umową elektroniczną.
 • Lokata bez zakładania konta osobistego - zakładasz ją natomiast wraz z Kontem Oszczędnościowym Smart. To właśnie na to konto zostaną przekazane środki z lokaty po jej zakończeniu i będą oprocentowane na poziomie 0,7% do czasu aż ich nie zabierzesz. Jednocześnie oprocentowanie zupełnie nowych środków na tym koncie wynosi 2,6% do 100 000 zł i jest aktualne do 26 lipca 2018.
 • Lokata bez utraty odsetek w przypadku jej zerwaniu przed terminem.
 • Z opcją dyspozycji na wypadek śmierci właściciela lokaty » istotną przy tak wysokich kwotach lokat.
 • Lokata przeznaczona dla Nowych Klientów banku, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie posiadali Konta Smart BGŻ Optima.
Lokata Direct+ Wzrost
5 000 zł - wzwyż
2 lata

2,6%

 • Lokata długoterminowa dla kwot od 5000 zł do nieskończoności.
 • Lokata na nowe środki w Santander Consumer Bank. Za nowe środki bank uważa środki przekraczające saldo środków Klienta w banku wg stanu na 1 lipca 2018 roku.
 • Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego.
e-Lokata na Nowe Środki VI
500 - 200 000 zł
5 miesięcy

2,1%

zysk do 1 134 zł
 • Lokata na nowe środki Getin Banku. Za nowe środki bank uważa nadwyżkę środków złotowych Klienta nad saldem środków zdeponowanych w Getin Noble Banku na dzień 31 maja 2018 roku.
 • Lokata w pełni internetowa bez zakładania konta.
 • Lokata dla Nowych i Starych Klientów banku.

 

 

III - Lokaty internetowe w obcym banku

Mamy tutaj do czynienia z zasadą - im trudniej, tym łatwiej - co oznacza, że im trudniej zlikwidować lokatę tym łatwiej utrzymać pieniądze zablokowane na niej i uchronić je przed wydaniem. Zakładając lokatę w swoim macierzystym banku wciąż mamy dość łatwy dostęp do środków na lokacie z poziomu swojego konta osobistego. Najprawdopodobniej przy dużym "ciśnieniu na kasę" jesteśmy w stanie dość łatwo, w ciągu kilku sekund zlikwidować lokatę i przenieść środki na konto osobiste skąd jeszcze łatwiej je wydać.

 

Pod tym względem dużo pewniejsze są lokaty internetowe bez konta czyli zakładane w bankach, w których nie mamy konta osobistego i nie musimy go zakładać. Wycofanie takiej lokaty potrwa zazwyczaj jeden dzień, potrzebny na wykonanie przelewu zwrotnego, co jest w stanie dość skutecznie powstrzymać różne nagłe i impulsywne konieczności zmuszające nas to likwidacji lokaty.

 

W kontekście lokowania środków w bankach, w których nie mamy konta osobistego, warto wspomnieć, że wszystkie lokaty zakładane w bankach, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 €, a banki oferujące najlepsze lokaty bez konta wypracowały już proste i bezpieczne metody ich zakładania. Może czas na śmiały krok i próbę otworzenia lokaty w nowym dla Ciebie banku :)

 

 

IV - Lokowanie nadwyżek pieniężnych - strategia najlepszej alternatywy

Można być niezadowolony z obecnych warunków oprocentowania lokat bankowych, ale warto spojrzeć na to chłodnym okiem, w sposób strategiczny i zobaczyć jakie mamy przed sobą w ogóle dostępne alternatywy. Zanim więc zaczniemy narzekać na niskie oprocentowanie lokat warto zbudować sobie szybko kilka alternatyw i dopiero z tego punktu widzenia je oceniać. Przy ocenie utworzonych alternatyw warto wziąć pod uwagę co najmniej trzy kryteria wyboru a mianowicie: a) czas potrzebny na zajęcie się tymi środkami, b) wiedza potrzebna do ich dobrego zagospodarowania i c) bezpieczeństwo tych środków.

 

Jeśli więc zastanawiamy się nad tym co możemy zrobić z nadwyżką pieniędzy np. w postaci 10 lub 100 tys. zł możemy wyobrazić sobie trzy skrajne alternatywy. Alternatywa pierwsza czyli tzw. "leniwe pieniądze", w ramach której swoją nadwyżkę finansową pozostawiamy na koncie osobistym i nic z nimi nie robimy. Nie wymaga to od nas żadnych nakładów czasu ani zdobywania jakiejkolwiek wiedzy i jest rozwiązaniem całkiem bezpiecznym - pomijając efekt ulatniania, o którym pisaliśmy powyżej. Drugą skrajną alternatywą jest "ostre granie" czyli zaangażowanie się w ryzykowne instrumenty inwestycyjne (fundusze, giełdę). I chociaż od niewprawnego gracza wymaga ona na początku znacznych nakładów czasu, sporego poszerzenia wiedzy i niesie ryzyko utraty kapitału - to jednak daje też szansę na zyski wyższe niż na lokatach.

 

Trzecią alternatywą, leżącą gdzieś pomiędzy tymi skrajnymi zasygnalizowanymi powyżej jest przechowywanie swoich nadwyżek i oszczędności na dobrze oprocentowanych lokatach bankowych. Nie chodzi o zakładanie lokat znajdujących się pod ręką w macierzystym banku z oprocentowaniem na przykładowy 1%, ale o aktywne poszukiwanie dobrych lokat i śmiałe wchodzenie w nie. Korzystanie z lokat bankowych nie wymaga ani zbyt wiele czasu, ani też pozyskiwania złożonej wiedzy ekonomicznej i jest całkowicie bezpieczne - nie ma tu ryzyka utraty zysku a lokaty objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego też, dobre lokaty online wydają się najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem dbania o swoje oszczędności, a przetrzymywanie swoich nadwyżek finansowych na nieoprocentowanych kontach osobistych jest zaniedbaniem i trzeba to powiedzieć - zwykłym marnotrawstwem. 

 

Zachęcamy do stworzenie własnych alternatyw i wybór najlepszej dla Ciebie drogi do zabezpieczenia swoich oszczędności. 

Powodzenia :)